طراحی تجهیزات ثابت (استاتیک) Fix equipment

تجهیزات ثابت (استاتیک) به تجهیزات غیر متحرک مورد استفاده در کارخانه جات عظیم همانند پتروشیمی ها، پالایشگاه ها، صنایع فولاد و فلزات، صنایع وابسته به معادن و در کل کارخانه‎های دارای فرآیندهای مختلف گفته می‌شود. از جمله این تجهیزات می‌توان به مخازن تحت فشار(Pressure vessels) ، مخازن ذخیره (Tank, Silo)، کوره احیاء، کوره ریفورمر، کوره ذوب(EAF) ، پاتیل ذوب ، دودکش(Stack) ، فیلتر(Filter)، سیستم غبارگیر تر ، نم‌گیر(Mist eliminator) ، سایلنسر کمپرسور(Compressor Silencer)، تصفیه کننده گاز(Scrubber) اشاره کرد. این گونه تجهیزات تنها تحت تأثیر عواملی همچون فشار داخلی، فشار خارجی، وزن، انقباض و انبساط و تنش‌های حرارتی قرار دارند و در کل دچار تنش های دینامیکی نمیشوند.

طراحی خطوط انتقال مواد

روش انجام کار “طراحی تجهیزات ثابت” در تجهیزکالا

با توجه به نیاز، الزامات و مشخصات مطلوب فرایند (بعضا مطابق سند Inquiry) از تجهیز مورد طراحی شامل پارامتر های فشار کاری، دمای کاری و نوع سیال و اوپریشن؛ اقدام به تعیین استاندارد مطلوب طراحی و ساخت تجهیز میشود.

طرح اولیه با در نظر گرفتن اطلاعات مرحله قبلی و استاندارد مربوطه در قالب نقشه ای شماتیک همراه با جدول حاوی اطلاعات ابعادی کلی و ضخامت ها و متریال پایه ایجاد میشود.

با توجه به عدم امکان ایجاد نمونه اولیه (Prototype) در این گونه از تجهیزات به علت هزینه های بالا و به صرفه نبودن آزمایشات میدانی در مقیاس نهایی تجهیز، اقدام به مدل سازی کامپیوتری و شبیه سازی و آنالیز آن مطابق استاندارد و الزامات تجهیز توسط نرم افزار PV Elite خواهد شد.

جداول طراحی بدست آمده از مرحله قبل به همراه طرح اولیه، به مشاور (در صورت تعریف در پروژه، مشاور کارفرما و در غیر این شخص ثالث) ارجاع داده خواهد شد.

جزئیات شامل اتصالات، فرم هندسی و نحوه ساخت و متریال اجزا به مدل بدست آمده از مراحل قبل، افزوده می‎شود.

نقشه دو بعدی ساخت IFA از مدل مرحله قبلی، ایجاد شده و همراه با جدول لیست قطعات BOM با تمامی جزئیات قابل ساخت و تامین همراه با دستورالعمل‎های اجرایی همانند رنگ و فلزکاری به مشاور و در امتداد تایید ایشان نسخه IFC به کارگاه ساخت ارائه خواهد شد.

در طول مدت ساخت و در امتداد آن هنگام نصب و بهره برداری، ارتباط فنی توسط کارشناس طراحی مربوطه به منظور دریافت بازخوردهای طرح با عوامل مربوطه برقرار خواهد بود.

 

محصولات مهندسی

مدل سه بعدی در قالب نرم افزار سالیدورکس

جدول محاسبات

نقشه  IFC

جدول BOM

دستور العمل‎های فنی