کاربردهای پشم سنگ در صنعت – عایق‌کاری مخزن

RockWool-Vessel

کاربردهای پشم سنگ در صنعت – عایق‌کاری مخزن

مخزن محصولی است جهت نگهداری و انجام فرآیند روی سیال که در اکثر صنایع شیمیایی ، دارویی ، غذایی ، نفت و گاز برای کاربردهای گوناگون مانند : ذخیره‌سازی ، جداسازی ، تفکیک سیالات ، فرآوری محصول ، تقطیر ، گرمایش ، سرمایش استفاده می‌گردد.

مخازن بر‌اساس نوع عملکرد ساختار آن به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند.

  • مخازن دارای تجهیزات داخلی جهت انجام فرآیند روی سیال مانند انواع مخازن تحت فشار ، انواع مبدل‌های حرارتی و راکتورها
  • مخازن نگهداری سیال مانند انواع تانک و درام

تفاوت میان درام و تانک در ابعاد و زمان نگهداری سیال درون آن می‌باشد.درام، دارای ابعاد کوچکتری نسبت به تانک می‌باشد و مدت زمان ماندن یک جریان مداوم در آنها معمولا از چند دقیقه تجاوز نمی‌کند.

تانک‌ها ابعاد بزرگتری دارند و مدت زمان ماندن سیال در آنها از چندین ساعت تا چندین روز متغیر است.

همانطور که اشاره شد مخازن در صنعت کاربردهای گوناگون و اساسی دارد .بنابراین نگهداری از آن و همچنین سیال درون آن از اهمیت فراوانی برخوردار است .

بسیار مهم است که مواد درون مخزن در محدوده دمایی معین نگهداری شود . اگر دما بیش از اندازه بالا یا خیلی پایین باشد ، امکان خراب شدن ماده وجود دارد یا اینکه خواص خود را از دست بدهد و قادر به پمپ کردن یا تخلیه نباشد. بنابراین عایق کاری یک عامل مهم در عملکرد فرآیندهای تولید می‌باشد.

از مزیت‌های عایق کاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

کاهش هزینه : عایق‌بندی به طور قابل توجهی گرما و به اصلاح تلفات تنفسی مارده را کاهش می‌دهد. زمان بازگشت هزینه برای عایق در دماهای بالا و حتی در دماهای پایین‌تر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد کم است.

محیط زیست : علاوه بر صرفه جویی هزینه و کاهش تلفات گرمایی ، منجر به کاهش انتشار گازهای آلاینده مانند کربن دی اکسید CO2  می‌شود.

کنترل فرآیند : عایق مانع از گرم شدن با اشعه خورشید می‌شود . زمان خنک کردن مواد ذخیره شده را کاهش می‌دهد. همچنین مانع از انجماد سیال در اثر افت دما می‌شود.

که در دو حالت می‌توان از پشم سنگ برای گرمایش و سرمایش از اضافه و کنترل آن استفاده کرد.

ایمنی : عایق ، خطر آتش سوزی را در بیرون از یک محیط قابل اشتعال را کاهش می‌دهد. همچنین از دمای مخزن با دمای سطح بیرون مخزن محافظت می‌کند تا تبادل حرارتی آن را به حداقل برساند.

مخازن اغلب در فضای باز قرار می‌گیرند بنابراین انتخاب ماده‌ای با رسانایی حرارتی پایین و ویژگی های ضدآب بودن آن بسیار مهم است.

بنابراین برای عایق بندی دیواره‌های مخزن بهتر است به خاصیت ضدآب بودن آن توجه کرد.

به طور معمول برای عایق بندی مخازن از پشم سنگ پتویی استفاده می‌کنند و با توجه به نوع مخزن و دمای سیال آن ، دانسیته و ضخامت پشم سنگ را می‌توان تعیین کرد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.